Vuodenvaihteen muistilista kilpailijoille
10.12.2012
VUODENVAIHTEEN MUISTILISTA KILPAILIJOILLE
JÄSENMAKSUT KUNTOON
Kaikilla ratsastajilla tulee olla jäsenmaksu sekä kilpailulisenssi maksettuna ja vieläpä samaan seuraan, ennen kuin voivat osallistua kilpailuihin. Tällä haluamme varmistaa, että kaikilla on kilpailu- ja valmennustilanteet kattava vakuutus voimassa. Vuoden 2013 jäsenlaskut saapuvat tammikuun puolivälissä.
KILPAILULISENSSIT JA HEVOSEN VUOSIMAKSU
Maksa kilpailulisenssisi sekä hevosen vuosimaksu vähintään kaksi viikkoa ennen vuoden ensimmäisiä kilpailuita. Näin varmistat että maksu on ehtinyt päivittyä rekisteriin ennen kuin ilmoittautuminen KIPAssa umpeutuu.
ILMOITTAUTUMISET KIPAAN - AJOISSA
Kaikki ilmoittautumiset vain ja ainoastaan KIPAn kautta ja vieläpä ilmoittautumisajan puitteissa. KIPA tarkistaa, että jäsenmaksu sekä lisenssi on lunastettua. Tämän vuoksi KIPAn ulkopuolelta tulleita ilmoittautumisia ei huomioida!
Ratsastajan tulee lisätä ilmoittautuminen Kipaan ilmoittautumisajan puitteissa.
Muista merkitä ilmoittautumislomakkeelle mikäli tarvitset karsinaa/sähköpaikkaa/saapumis- ja poistumispäivämäärät ja –ajat.
SRL lisää kaikki saapuneet kutsut Kipaan ja tiedottaa tästä sähköpostilla.
Kilpailijoiden määrä on kasvanut reilusti, ja tällä pyrimme välttämään sekaannuksia ilmoittautumisten suhteen.
SRL ilmoittaa kilpailuun vain ne ratsukot, joiden tiedot löytyy Kipaista.KV-KILPAILUN PERUUTTAMINEN
Mikäli KV-kilpailusta jäädään pois definite entryn jälkeen, on lääkärin- tai eläinlääkärintodistus toimitettava viikon sisään peruutuksesta SRL:n toimistoon. Mikäli todistusta ei toimiteta, laskutetaan ratsastajalta 100 € peruttu hevonen. Peruutukset tulee tehdä kirjallisesti.
FEI REKISTERÖINNIT TULEE AKTIVOIDA
Voidakseen kilpailla kansainvälisissä kilpailuissa, tulee sekä ratsastaja että hevonen olla FEI:n rekisterissä. Rekisteröinti maksu 10 €nimi. Rekisteröinti on voimassa aina kalenterivuoden loppuun, ja on ratsastajan vastuulla anoa rekisteröintiä ennen vuoden ensimmäisiä kilpailuja. Kilpailun jälkeen tapahtuva rekisteröinti maksaa 100 €nimi. FEI rekisteröinnin anomislomake löytyy SRL:n nettisivuilta, materiaalisalkusta. Rekisteröinnin lisäksi hevosella on oltava voimassa oleva FEI passi, ja rokotukset FEI:n sääntöjen mukaisesti.RATSASTAJAINLIITON KISAVIESTINTÄ
Ratsastajainliiton kisapäivystys kattaa viikonloppuisin tärkeimmät ratsastustapahtumat kotimaassa sekä suomalaisten merkittävät ratsastustulokset ulkomailta kansainvälisistä kilpailuista. Toimitamme ennakkotietoa ratsastustapahtumista viikkotiedotteessamme sekä julkaisuvapaita uutistiedotteita kilpailuista. Lisätietoa viestinnästä: http://www.ratsastus.fi/kilpailut/kansainvalinen_kilpailutoiminta/tulostiedotus
HINNASTO 2013 Kilpailulisenssit | KV A-lisenssi | 300 € | |
KV B-lisenssi | 210 € | ||
kansallinen A-lisenssi | 150 € | ||
kansallinen B-lisenssi | 60 € | ||
C-lisenssi (nimettyyn kilpailuun, kansallinen tai KV) | 50 € | KV-kilpailuun haettaessa ratsastajalla tulee olla lunastettuna kansallinen lisenssi | |
aluelisenssi | 30 € | ||
Vuosimaksu | hevoset | 40 € | |
SRL | kilpailunumero | 110 € (sisältää vuosimaksun kuluvalle kaudelle) | |
FEI | rekisteröinnit hevonen/ratsastaja | 10 € | |
passi | 165 € | ||
passin uusiminen hevonen/poni | 165 €/ 45 € | ||
duplicate | 45 € |